فرماندار شهرستان رشتخوار
خالقداد عرب
فرماندار شهرستان رشتخوار

    .     .     .
۱۳۹۹/۱۱/۲۹

معاون وزیر میراث ‌فرهنگی کشور گفت:

به دنبال مسیرهای جدید گردشگری در خراسان رضوی هستیم

روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشتخوار

معاون توسعه‌ مدیریت و پشتیبانی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، گفت: در نظر داریم با توجه به ظرفیت‌های موجود، مسیرهای جدید گردشگری ایجاد کنیم.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشتخوار، محمد خیاطیان روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح ۲ مرکز اقامتی در شهرستان رشتخوار خراسان رضوی افزود: این سفر نیز در راستای شناسایی، احیا و بهره‌برداری از ظرفیت‌های این مسیر در خراسان رضوی است تا از محل اعتبارات سال آینده اعتباری به صورت متمرکز به این مسیر اختصاص یابد.
وی ادامه داد: این مسیر یک محور جدید گردشگری بر مبنای بوم‌گردی است که در دولت دوازدهم شناسایی و مورد توجه قرار گرفته است.
معاون توسعه مدیریت وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گفت: تلاش خواهد شد تسهیلات مناسب و ارزان قیمت و اعتبارات زیرساختی برای این منطقه تامین شود تا زنجیره گردشگری در آن شکل بگیرد.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی نیز در معرفی اقامتگاه بوم‌گردی بی‌بی شهربانوی سنگان رشتخوار گفت: این مرکز اقامتی با هزینه چهار میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۷۰۰ مترمربع و زیربنای ۳۵۰ متر مربع ایجاد شده و دارای هفت اتاق و چهار سوئیت می‌باشد که برای سه نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌ است. 
ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: اقامتگاه بوم‌گردی جیزد اکبرآباد رشتخور نیز در زمینی به مساحت ۴۵۰ مترمربع با زیربنای ۲۵۰ مترمربع و هزینه پنج میلیارد ریال ایجاد شده و دارای هفت اتاق و چهار سوئیت است که با راه‌اندازی آن برای سه نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.
وی با اشاره به ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رشتخوار ادامه داد: این شهرستان دارای هفت اقامتگاه بوم‌گردی است که چهار واحد از این تعداد مجوز بهره‌برداری دریافت کرده‌اند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: خانه‌ موزه قرائی رشتخوار نیز متعلق به اواخر دوره قاجار است که منزل مسکونی سلطان علی خان قرایی ملقب به حاجی خان یاور از خوانین معروف منطقه بوده ‌است.
وی افزود: این بنا که ۱۴۷۰ مترمربع وسعت دارد در ۲۵ اسفند سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال ۱۳۸۷ توسط اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی به مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال خریداری و تملک شد.
مکرمی فر ادامه داد: خانه قرایی بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ در چند مرحله مرمت و احیا شد کهه در مجموع بیش از هفت میلیارد ریال هزینه در بر داشت و عملیات تبدیل این خانه تاریخی به خانه موزه به صورت رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۸ آغاز شده است.
وی گفت: در این بنای تاریخی سعی شده است با حفظ کاربرد اصلی یعنی خانه اعیانی مسکونی، اتاق‌های خان، مهمان‌خانه، مطبخ و دیگر بخشها به همان شکل حفظ و به دلیل اینکه این مکان، تنها موزه رسمی شهرستان است، آیین و آداب و رسوم شهرستان از قبیل مراسم  مذهبی و ازدواج، صنایع ‌دستی شهرستان از قبیل سفالگری و فرت‌بافی و دیگر بافته‌ها نظیر قالیچه به نمایش گذاشته شود.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی افزود: در این موزه بابت ساخت مجسمه مومی واکسی، ویترین، دکور و خریداری وسایل، بیش از دو میلیارد ریال هزینه شده است‌.
شهرستان رشتخوار در ۲۰۶ کیلومتری مشهد قرار دارد.


منبع : زیرپرتال فرمانداری رشتخوار
۲۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان